DT1000-8S Frequency Control Automatic Edge Banding Machine
QINGDAO OSET INTERNATIONAL TRADING CO., LTD.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : OSETMAC
Model Number : DT1000-8S(Z2Y2Y2H2)
Certification : CE ISO
Place of Origin : CHINA
MOQ : Negotiable
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 30000set per year
Delivery Time : 5-15days
Packaging Details : wooden box or as request
Warranty : 1 year
Roller Speed : Frequency Control
Working Length : ≥350mm
Power : 13.55kw
Max working Width : 1000mm
Working Thickness : 10-160mm
Contact Now
High Quality Automatic Edge Banding Machine DT1000-8S
Brush Sanding Machine For Polishing wood DT1000-8S(Z2Y2Y2H2)
Description:
Inner Structure Sketch:
Advantage:
----High work efficiency , every minute to grind a door , save time and labor .
Main Technical Parameter :
Specification Z2Y2Y2H2
Max Working Width 1000mm
Working Thickness 10mm-160mm
Working Length ≥350mm
Conveyor Speed 5-20m/min
Wooden Case Weight 260kg
Total Power 13.55kw
Packing Dimension 4100*1730*1850mm
Net Weight 2800KG
Wooden Case Dimension 4700*1730*1850mm
Loading Container:
Other Similar Models:
DT1000-6S(Z2Y2H2)
Main Technical Parameter :
Specification Z2Y2H2
Max Working Width 1000mm
Working Thickness 10mm-160mm
Working Length ≥350mm
Conveyor Speed 5-20m/min
Total Power 11.65kw
Packing Dimension 3100*1760*1890mm
Net Weight 1500kg
Wooden Case Demension 3180*1830*2150mm
Wooden case Weight 180kg
DT1000-6S(Y2H2H2)
Specification Y2H2H2
Max Working Width 1000mm
Working Thickness 10mm-150mm
Working Length ≥350mm
Wooden Case Weight 170kg
Packing Dimension 2810*1760*1890mm
Wooden Case Dimension 2890*1830*2150mm
DT1000-6S(Y2Y2H2)
Specification Y2Y2H2
Max Working Width 1000mm
Working Thickness 10mm-150mm
Working Length ≥350mm
Wooden Case Weight 170kg
Total Power 9.6kw
DT1000-6SY:
Specification Z2Y2H2
Max Working Width 1000mm /1300mm
Working Thickness 8mm-160mm
Working Length ≥360mm
Roller Speed Frequency Control
Packing Dimension 3200*2100*1750mm
Wooden Case Dimension 3200*2100*1750mm
DT1000-8S(Z2Y2H2H2):
Specification Z2Y2H2H2
Max Working Width 1000mm
Working Thickness 10mm-160mm
Working Length ≥350mm
Wooden Case Weight 260kg
Packing Dimension 4130*1800*2150mm
Wooden Case Dimension 4550*1730*1850mm
Contact Vicky For More Information:
Email:Vicky@osetmac.com
Mobil Phone:+8613206363522
Wechat:V8445566
Product Tags:
1000mm Automatic Edge Banding Machine